Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Błogosławiona Karolina w Jadownikach

Dnia 18 października 2020 roku w Zabawie w Sanktuarium bł. Karoliny Kózki przedstawiciele naszego parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz z ks. Wojciechem Mrozem odebrali relikwie "Córy tarnowskiej ziemi". Bł Karolina jest patronką młodzieży, oraz KSMu dlatego nasza młodzież z ks. Wojciechem skierowała prośbę do ks. Proboszcza o możliwość pozyskania relikwii błogosławionej dla naszej parafii. Ks. Proboszcz przychylił się do prośby młodzieży i uzyskał zgodę biskupa na przekazanie relikwii dla Jadownik. Mszy Świętej przewodniczył ks. Artur Mularz, który również wygłosił homilię. Przed błogosławieństwem ks. Sebastian Sójka wręczył relikwię na ręce młodych. Uroczyste wprowadzenie relikwii do naszej parafii odbędzie się 18 listopada w dzień liturgicznego wspomnienia bł. Karoliny Kózkówny.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, czyli popularnie zwany KSM.
Jesteśmy grupą młodych ludzi, których łączy miłość do Boga, pragnienie pogłębiania wiary, ale również chęć dobrego spędzenia czasu i możliwość poznania nowych ludzi.
Na każdym z naszych spotkań możesz spodziewać się: poruszania ciekawych tematów, związanych z naszym życiem w parafii, wspólnocie, jak i po prostu naszą codziennością, spędzenie czasu z młodymi.
Poruszamy również tematy związane z Pismem Świętym i problemami obecnych młodych ludzi. Poprzez te spotkania można się dowiedzieć wielu rzeczy, rozwijać swoje talenty, a w tym wszystkim poznawać i pogłębiać wiarę.

Oprócz spotkań tematycznych zapraszamy na przygotowywane przez nas różne akcje takie jak:

- czuwania,

- drogi krzyżowe,

- Koronkę do Bożego Miłosierdzia (Wszystkich Świętych, Niedziela Miłosierdzia),

-wyjazdy w góry,

-rekolekcje weekendowe, ale i dłuższe.

Uczestniczymy w wielu wydarzeniach takich jak:

- Międzynarodowe Saletyńskie Spotkania Młodych w Dębowcu,

- Piesza Pielgrzymka Tarnowska,

- Koncert Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie,

- Lednickie Spotkanie Młodych,

- Synaj.

Zapraszamy wszystkich młodych, aby podnieśli się z kanapy i dołączyli do nas! "Nie bój się, wypłyń na głębię!"

„By  młodzi  mieli  Polskę  w  sercu”

W  październiku 2019 roku  w  naszej parafii  powstał nowy  oddział  Katolickiego  Stowarzyszenia Młodzieży.

Inicjatorem  jest ks. Wojciech  Mróz – neoprezbiter, który [jak  twierdzi] o KSM-ie  marzył  jeszcze jako  diakon. Marzenie padło na podatny grunt  grupy  młodzieżowej, która podjęła wezwanie, by „...przez cnotę, naukę i  pracę  służyć  Bogu i  Ojczyźnie – Gotów!”

Patronką stowarzyszenia jest błogosławiona Karolina  Kózka – „zwykła ale  i  niezwykła” dziewczyna, którą  coraz  lepiej  poznają przez  wielokrotne odwiedzanie  Sanktuarium  w  Zabawie  i  jej  domu  rodzinnego  w  Wał-Rudzie.

Od  początku działalności – KSM  zrzeszające  młodych katolików, pragnących  brać  czynny udział w  życiu parafii  i  diecezji – widoczne jest duże zaangażowanie całej  30-osobowej grupy, a  także ks. Wojciecha, który jako  asystent kościelny, pozostawiając inicjatywę  młodym – czuwa  nad  poprawnością teologiczna, nadzoruje działanie  kierownictwa i  jest  łącznikiem  z  ks.proboszczem.

W  cotygodniowych spotkaniach, których  zadaniem jest  formacja, informacja, integracja – pragną  pogłębiać  wiarę, ciekawie  spędzać  wolny czas  wśród rówieśników, rozwijać talenty, troszczyć się o  życie człowieka od  poczęcia, m.in. udział  w  akcjach  stop  aborcji, podejmowanie duchowej  adopcji dziecka poczętego.

W  okresie przed Świętami  Bożego  Narodzenia – zorganizowany był  kiermasz  gipsowych  figurek  świątecznych – wykonanych wraz  z  Parafialnym  Zespołem  Caritas. Nie  zabrakło  też  odwiedzin Św.Mikołaja i  wspólnej wigilii.

Ważne są też  wspólne wyjazdy – m.in. do  Krakowa, zwieńczone modlitwą w  Sanktuarium  Miłosierdzia  Bożego w  Łagiewnikach.

Wiele ważnych planów co  do dalszej  działalności  zostało „zamrożone” przez  pandemię  koronawirusa. Nie  udało się  przeżyć rekolekcji  w  Czchowie, cotygodniowej Drogi  Krzyżowej , dekanalnego  spotkania młodych w  Jadownikach, dwóch z  trzech  planowanych apeli  papieskich, ogólnopolskiego biegu [16  maja]  dla  uczczenia  100 rocznicy  urodzin  Św. Jana  Pawła II, organizowanego przez  AK, a  także wyjazdów na  Lednicę, do Dębowca, czy  Synaj i inne.

W czasie  narodowej kwarantanny, młodzi najczęściej  współdziałali wirtualnie, podejmując różne decyzje. Angażując  się  w  pomoc dla  DPS  Bochnia – trzeba było mimo  wszystko zejść z  kanapy, założyć dobre buty i  maseczkę, wyjść z  domu  i  działać  w  terenie.

Tematem  formacyjnym  tego  roku  jest  propozycja współpracy dwóch oddziałów KSM - #teamspirit  czyli  w „duchu  współpracy”.

Wspaniałym  przykładem  tej  współpracy z  wybranym KSM-Piwniczna jest stworzenie cover [składanki] utworu „Nie  zastąpi Ciebie  nikt” – z  okazji 100 rocznicy  urodzin Św. JPII i piękne wspólne wykonanie  przez 15  osób, za co  należą  się  gratulacje, tym  bardziej , że aranżowane przez  samych  KSM-owiczów.

Obecnie  ponowione są  spotkania w  każdy  piątek  o  godz, 19:30 na Adoracji  Najświętszego Sakramentu.

Pragnę  nadmienić, że  obecny  2020 rok – to  30-lecie  reaktywacji  KSM  w  Polsce przez  Konferencję  Episkopatu na prośbę Św. Jana  Pawła II, której zadaniem jest  przygotowanie młodych do ważnych funkcji społecznych przez powrót do historii i  tworzenie jej  nadal  przez  służbę Bogu i  Ojczyźnie.

Trzeba  nam  więc życzyć, by nasz parafialny  KSM – pięknie wpisywał się  w  tę  historię.